تاریخچه هوش تجاری

تاریخچه هوش تجاری

کارایی و استفاده از هوش تجاری، یک اتفاق نو و بروز نمی باشد، در واقع نمونه اولیه هوش تجاری به نخستین سال های اختراع رایانه و دنیای دیجیتال مربوط می شود. هر چند در این سال ها رایانه ها به قدرت و هوشمندی امروز نبودند، اما در حقیقت آن ها در تجزیه و تحلیل داده ها به کار می رفتند.

هوش تجاری اولین بار به در سال 1989 به وسیله (هوارد درسنر از گروه گارتنر) به دنیا معرفی شد. در آن زمان این عبارت را اینگونه معرفی کردند که؛ هوش تجاری یک فلسفه مدیریتی و در واقع ابزاری برای یاری رساندن به سازمان ها می باشد، که به کمک آن اطلاعات تحلیل و تجزیه می شود و برای تصمیمات سازمان ها بسیار ضروری می باشد.

تاریخچه هوش تجاری

چه کسب و کارهایی باید از هوش تجاری استفاده کنند؟

در حقیقت تمام کسب و کارهایی که تعدادی داده ی قابل اندازه گیری داشته باشند، قطعا می تواند از هوش تجاری بهره مند شوند. انواع شرکت های پیمانکاری، بازرگانی، خدماتی و تجاری، رستوران ها، شرکت های مسافرتی و …

نکته مهم ایین است که هیچ محدودیتی برای استفاده از ابزارهای هوش تجاری برای سازمان ها و کسب و کارها وجود ندارد، هر کسب و کاری که بخواهد اطلاعات دقیق و درستی نسبت به میزان سود و سرمایه خود داشته باشد، می تواند از هوش تجاری یا همان BI استفاده نماید.

مدیران کسب و کارها می توانند از این ابزار بهره مند شوند و در نهایت با همراهی داده های نهایی و قطعی تمام زیر مجموعه های خود را به صورت کاملا خودکار بروزرسانی کنند. حتی هلدینگ ها می توانند اطلاعات را با شرکت های زیر مجموعه خودشان به اشتراک بگذارند. در واقع به کمک این ابزار یکپارچه، مدیران خواهند توانست به صورت فردی و تیمی می توانند، رفتار همکاران و کارمندان را اصلاح کرده تا و تیم را به سمت اهداف و تصمیمات درست سوق دهند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه اینستاگرام ما مراجعه فرمایید.

چرا هوش تجاری مطلب قبلی
چرا نیاز به هوش تجاری افزایش یافته است؟
مطلب بعدی
چرا مدیران کسب و کار ها به داشبورد مدیریتی نیاز دارند؟

نوشتن دیدگاه

ایمیل شما نزد ما محفوظ می ماند و هیچ گونه استفاده ای از آن نخواهد شد.